CDN Nedir? Nasıl Çalışır?

CDN Nedir?

CDN; Content Delivery Networks: İçerik Dağıtım Ağları, içerik dağıtımından sorumlu İnternet’in şeffaf omurgasıdır. Bilsek de bilmesek de, her birimiz günlük olarak CDN ile etkileşime gireriz; haber sitelerinde makaleler okurken, çevrimiçi alışveriş yaparken, YouTube videoları izlerken veya sosyal medya beslemelerini incelerken.

Ne yaparsanız yapın ya da ne tür içerik tüketirseniz kullanın, Pc ve mobil tarayıcınıza gönderilen her metin karakterinin, her görüntü pikselinin ve her film karesinin arkasında CDN uygulaması bulmanız olasıdır.

CDN ‘lerin neden bu kadar yaygın kullanıldığını anlamak için öncelikle çözmek üzere tasarlandıkları sorunu anlamanız gerekir. Gecikme olarak bilinen, bir web sayfasını yüklemeyi talep ettiğiniz andan içeriğinin ekranda göründüğü ana kadar meydana gelen can sıkıcı gecikmedir.

CDN Kılavuzu: CDN nedir?

Bu gecikme aralığı, çoğu belirli bir web sayfasına özgü olan bir dizi faktörden etkilenir. Ancak her durumda gecikme süresi, sizinle o web sitesinin barındırma sunucusu arasındaki fiziksel mesafeden etkilenir.

Bir CDN ‘nin misyonu, bu fiziksel mesafeyi sanal olarak kısaltmaktır; amaç, site oluşturma hızını ve performansını iyileştirmektir.

CDN Nasıl Çalışır?

Ziyaretçiler ve web sitenizin sunucusu arasındaki mesafeyi en aza indirmek için bir CDN, içeriğin önbelleğe alınmış bir sürümünü birden fazla coğrafi konumda (diğer bir deyişle, varlık noktaları veya PoP ‘ler) depolar. Her PoP, yakınında bulunan ziyaretçilere içerik tesliminden sorumlu bir dizi önbelleğe alma (browser cache) sunucusu içerir .

Özünde, CDN içeriğinizi aynı anda birçok yere yerleştirir ve kullanıcılarınıza üstün kapsama alanı sağlar. Örneğin, Londra’daki biri ABD’de barındırılan web sitenize eriştiğinde, bu yerel bir İngiltere PoP aracılığıyla yapılır. Bu, ziyaretçinin isteklerine ve yanıtlarınıza sahip olmaktan çok daha hızlıdır ve Atlantik’in tüm genişliği boyunca seyahat eder ve geri döner.

Her Saniye Önemlidir
Araştırmalar, ikinci uzun bir gecikmenin dönüşümlerde %7, sayfa görüntülemelerinde %11 ve müşteri memnuniyetinde %16 düşüşe neden olduğunu gösteriyor.

Bir CDN kısaca böyle çalışır. Tabii ki, içerik dağıtım ağlarının iç işleyişini açıklamak için tam bir rehbere ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüzden, biraz daha detaya inmemiz gerekiyor.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

CDN Kimler Kullanır?

Hemen hemen herkes. Bugün, tüm trafiğin yarısından fazlası zaten CDN’ler tarafından sunuluyor. Bu rakamlar her geçen yıl hızla yukarı doğru bir eğilim gösteriyor. Gerçek şu ki, işletmenizin herhangi bir bölümü çevrimiçi ise, özellikle pek çoğu hizmetlerini ücretsiz olarak sunduğunda bir CDN kullanmamak için birkaç neden vardır.

Yine de ücretsiz bir hizmet olarak bile, CDN ‘ler herkes için değildir. Spesifik olarak, kullanıcılarınızın büyük çoğunluğunun barındırma hizmetinizle aynı bölgede bulunduğu, kesinlikle yerelleştirilmiş bir web sitesi çalıştırıyorsanız, bir CDN’ye sahip olmak çok az fayda sağlar. Bu senaryoda, bir CDN kullanmak, ziyaretçi ile zaten yakındaki bir sunucu arasında başka bir gereksiz bağlantı noktası oluşturarak web sitenizin performansını gerçekten kötüleştirebilir.

Yine de, çoğu web sitesi daha büyük ölçekte çalışma eğilimindedir ve bu da CDN kullanımını aşağıdaki sektörlerde popüler bir seçim haline getirir:

  • Reklam
  • Medya ve eğlence
  • Online oyunlar
  • Global E-Ticaret
  • Mobil
  • Sağlık hizmetleri
  • Yüksek öğrenim
  • Resmi kurumlar

CDN Yapı Taşları

POP (Varlık Noktaları)

CDN PoP’leri (Varlık Noktaları), coğrafi çevrelerindeki kullanıcılarla iletişim kurmaktan sorumlu stratejik olarak yerleştirilmiş veri merkezleridir. Ana işlevleri, içeriği web sitesinin ziyaretçisine yaklaştırarak gidiş-dönüş süresini azaltmaktır. Her CDN PoP tipik olarak çok sayıda önbelleğe alma sunucusu içerir.

Sunucuları Önbelleğe Alma

Önbelleğe alma sunucuları, önbelleğe alınmış dosyaların depolanmasından ve teslim edilmesinden sorumludur. Ana işlevleri, web sitesi yükleme sürelerini hızlandırmak ve bant genişliği tüketimini azaltmaktır. Her CDN önbelleğe alma sunucusu tipik olarak birden çok depolama sürücüsü ve yüksek miktarda RAM kaynağı tutar.

SSD / HDD + RAM

CDN önbelleğe alma sunucularında, önbelleğe alınmış dosyalar katı hal ve sabit disk sürücülerinde (SSD ve HDD) veya rastgele erişimli bellekte (RAM) depolanır ve daha yaygın olarak kullanılan dosyalar daha hızlı ortamlarda barındırılır. Üçünün en hızlısı olan RAM, genellikle en sık erişilen öğeleri depolamak için kullanılır.

Ters Proxy

İçerik dağıtım ağları, ters proxy teknolojisini kullanır. Bu işlem CDN ‘lerin arka uç sunucunuzun/sunucularınızın önünde konuşlandırıldığı anlamına gelir. Ağ çevrenizin sınırındaki bu konum, bir CDN’nin içerik dağıtımını hızlandırmak için doğuştan gelen yeteneğinin ötesinde birkaç önemli avantaj sunar.

Bugün, aşağıdaki çözüm türlerini sağlamak için çok amaçlı CDN’ler tarafından ters proxy topolojisinden yararlanılmaktadır:

Web Sitesi Güvenliği

Siber güvenlik, korunan çevrenize dışarıdan erişimi yönetmek ve ideal olarak tüm tehditleri kapınıza adım atmadan önce engellemekle ilgilidir.

Ağınızın ucunda konuşlandırılan bir CDN, sanal bir yüksek güvenlik çiti olarak hareket etmek ve web sitenize ve web uygulamanıza yönelik saldırıları önlemek için mükemmel bir konuma sahiptir. Uçta konum, aynı zamanda bir CDN ‘yi , çekirdek ağ altyapınızın dışında azaltılması gereken DDoS taşkınlarını engellemek için ideal hale getirir .

Yük Dengeleme

Yük dengeleme, sunucularınızın önüne yerleştirilmiş bir “trafik koruyucusuna” sahip olmak ve gelen isteklerin akışını trafik sıkışıklığını önleyecek şekilde değiştirmekle ilgilidir.

Açıkça, bir CDN ‘nin ters proxy topolojisi, gelen tüm trafiğin varsayılan alıcısı olduğu gibi bunun için idealdir. Ek olarak, ters proxy topolojisi, trafik akışına gelişmiş görünürlük sağlayan bir CDN de sağlar. Bu, arka uç sunucularının her birinde bekleyen isteklerin miktarını doğru bir şekilde ölçmesini sağlar ve böylece daha etkili yük dağılımı sağlar.

CDN Kullanım Amacı

Bir CDN ‘nin ana görevlerinden biri gecikmeyi en aza indirmektir. Mimari bir bakış açısından bu, PoP ‘lerin verilerin seyahat ettiği ana ağ hub kavşaklarında bulunduğu optimum bağlantı için inşa etmek zorunda olmak anlamına gelir.

Fiziksel tesisler bir diğer önemli husustur. Kural olarak, PoP’nizin her zaman omurga sağlayıcılarının birbiriyle eşleştiği ve CDN sağlayıcınızın diğer CDN’ler ve büyük taşıyıcılarla eşleme anlaşmaları yaptığı birinci sınıf bir veri merkezinde olmasını istersiniz. Bu tür anlaşmalar, CDN ‘lerin gidiş-dönüş sürelerini önemli ölçüde azaltmasını ve bant genişliği kullanımını iyileştirmesini sağlar.

 

Neden bir CDN, Web Sitesi Barındırmanın Varsayılan Parçası değil?
İdeal bir dünyada, bir CDN, herhangi bir web sitesi barındırma işleminin ayrılmaz bir parçası olacaktır. Bununla birlikte, CDN’ler 1990’ların sonunda ilk kez kurulduğunda, çok pahalıydı ve yalnızca en büyük kuruluşlar tarafından erişilebilirdi.

Bugün işler değişti ve birçok barındırma sağlayıcısı aslında ekstra seçenek olarak CDN hizmetleri sunuyor.

yorum Yap