Opencart Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Opencart Detayları

OpenCart nedir, zaman içinde E-Ticaret dünyasında sıkça sorulan bir soru olmuştur. Bu nedenle, yeni başlayanlar için Opencart yazılımını daha iyi açıklığa kavuşturmak adına bu makale ile buradayız.

Online mağazanızı bu yazılım üzerine kurmayı planlıyorsanız ve ikilemde kalıyorsanız, bu ayrıntılı kılavuz, yazının sonuna yaklaşırken kesinlikle karar vermenizi sağlayacaktır.

Henüz çevrimiçi mağazaları için bir E-Ticaret yazılımı seçmemiş olanlar, alışveriş sektörü ile ilgili bir yazılımın gerçekte nasıl çalıştığı ve web sitesinin nasıl oluşturulduğu hakkında genel bir fikir vereceği için bu makaleyi inceleyebilirler.

O halde şimdi küçük noktalara değinmek için daha fazla zaman harcamadan ana noktalarla başlayalım.

OpenCart nedir? Yeni başlayanlar için kaynak

OpenCart’ın Kısa Tarihi

Popüler, tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu E-Ticaret platformlarından biri olan OpenCart, aynı zamanda piyasada önde gelen E-Ticaret platformları arasında en eskilerinden biridir. Sunduğu kullanıcı dostu yaklaşımla ünlü, alışveriş için çevrimiçi bir mağaza oluşturmaya çalışan yeni girişimcilerin bir çoğunu kendine çekmektedir.

Fikrin başlangıcı ilk olarak 1998 yılında Christopher Mann tarafından gerçekleşti. Christopher Mann ‘in diğer projelere dahil olması nedeniyle atıl hale geldi, ancak fikir birkaç yıl sonra İngiltere merkezli bir geliştirici olan Daniel Kerr tarafından yeniden canlandırıldı.

Sonunda, 10 Şubat 2009’da Google Code’da tam teşekküllü ve geliştirilmiş bir OpenCart sürüm 1.1.1 başlattı. Ardından Opencart 2.x ve 3.x sürümleri olmak üzere her geçen yıl kendini sürekli yenilemektedir.

Yazının devamı

OpenCart nedir? Hangi parametrelerinin rakiplerine göre üstünlüğü var? Teknik bilgisi olmayan bir girişimci nasıl kullanmaya başlayabilir? Tüm bu soruları bu blog yazısı ile cevaplayacağız. Bu makaleyi okuduktan sonra OpenCart hakkında net bir fikre sahip olacaksınız.

OpenCart: E-Ticaret Mağazası açmak

Kolay kurulum

OpenCart ‘ın kullanım kolaylığı göze çarpan özelliklerinden biridir. Ve kurulum prosedürü bile bunun bir parçasıdır. OpenCart ‘ı kurmak için ayrıntılı prosedür, sizin için tüm önemli adımları kapsar. Veritabanı oluşturmadan hesap yapılandırmasına kadar kurulumu son derece pratiktir.

Eklentiler

Kurulum prosedürünü tamamladıktan sonra muhtemelen yapmak isteyeceğiniz bir sonraki şey, kişiselleştirmektir. Eklentiler, güzel kişiselleştirmeler gerçekleştirmenin kolay uygulanabilir bir yoludur. Ek olarak, bu eklentiler ayrıca web sitenize temel işlevler kazandırır.

OpenCart Temaları

OpenCart, birçok eklenti seçeneğine sahip olmanın yanı sıra, çevrimiçi mağazanızı olabildiğince çekici hale getirebilmeniz için geniş bir tema seçeneği de sunuyor. Çevrimiçi mağazanız için belirli bir düzen arıyorsanız, temaları mağaza türüne göre ayırabileceğiniz ücretsiz OpenCart temalarını deneyebilirsiniz.

Kodlamada iyi olan veya gerçekten bir OpenCart teması oluşturmak için uzman kiralayabilen yeni girişimciler, özellikle kendi pazar ihtiyaçları ve amaçları için yüksek düzeyde optimize edilmiş bir temaya sahip olabilir. Ancak teknik erişilebilirliğe sahip olmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumlarda, çeşitli OpenCart tema oluşturucuları çok faydalı olabiliyor. Temanızı neredeyse tam istediğiniz gibi oluşturmak için yeterli esneklik ve araçlar sağlarlar.

Donanım gereksinimleri nelerdir?

Online mağazanızı yönetecek sunucunun donanım gereksinimleri için aşırı özelliklere gereksinimi yoktur. Donanım kapasitesi ve gereksinimleri, büyük ölçüde mağazanızdaki aylık trafiğe ve ürün sayısına bağlı olacaktır. Dört çekirdekli işlemci tabanlı sunucuların çoğu, aylık 1M-5M trafiği kolayca işleyebilir. 16 GB RAM’e dayanan i5 ile i7 arasında herhangi bir yerde bir işlemci, online mağaza işlevlerinizi gerçekleştirmek için yeterli olacaktır.

OpenCart Fiyatlandırması Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, özellikle yeni başlayanlar arasında hızlı popülaritesinin arkasındaki ana nedenler neler olabilir? Evet, fiyatlandırma önemli faktörlerden biridir. OpenCart, ücretsiz olarak indirilip kullanılabilen açık kaynaklı bir yazılımdır. Sizin için temel bir işlevsel site tamamen ücretsiz olarak çalıştırılabilir! Ancak birkaç zaman ve deneyimden sonra ek işlevlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Temalar ve ücretsiz eklentiler ile isteğinizi tam olarak karşılayabilen ücretli eklentiler bu amaç için her zaman mevcuttur.

OpenCart’ın Özellikleri Nelerdir?

OpenCart ‘ın Özellikleri

Şimdi OpenCart’taki özelliklere bir göz atalım. Ayrıca, mevcut tüm e-ticaret yazılımları arasında yaygın olarak tanınan platformlardan biri olmasını sağlayan kilit noktaları anlamanıza yardımcı olacaktır:

  • Yeni başlayanlar için verimli bir seçenek olarak değerlendirilmesini en muhtemel kılan çeşitli versiyonları ile uygun maliyetlidir. Ayrıca, basit bir çevrimiçi alışveriş mağazası kurmak için yeterli olan önceden donatılmış işlevlerle birlikte gelir.
  • Ödeme seçeneklerinden bahsetmişken, mağaza sahibi ödeme seçeneği için başka uzantılar ekleyebilir, ancak yine de OpenCart yaklaşık 30’dan fazla ödeme ağ geçidi ile (yurt dışı platformlar için) önceden donatılmış olarak gelir.
  • Bir ürüne kategori ve alt kategori ekleme konusunda çok çeşitli seçeneklere sahiptir. Temel versiyonu bile, çevrimiçi işinizi tam teşekküllü ve işlevsel bir şekilde yürütmek için çok yönlü özelliklerle çok iyi bir şekilde donatılmıştır. Bu tür daha fazla özellik, istediğiniz kadar ürün ekleme yeteneğini içerir. Ayrıca çeşitli amaçlar için farklı alanlar tanımlayabilirsiniz. Bunlar, ürünleri inceleme, ödül puanları, alt kategorilerde çeşitli markalardan bahsetme gibi görevleri içerebilir. Binlerce ürün ve kategoriyi rahatlıkla idare etmenizi sağlar.
  • Online mağazanıza farklı entegrasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Bu, çevrimiçi mağazanızın işlevselliğini gerektiğinde ve gerektiğinde geliştirmenize yardımcı olur. İhtiyaçlarınıza göre sıralanan üçüncü taraf entegrasyonları, kolayca bulunabilir.
  • Etkili bir çevrimiçi mağaza çok çeşitli cihazlarda kolayca erişilebilir olmalıdır. Bu hususta bile Opencart diğer yazılımlardan altta kalmıyor. Zaten SEO dostu olarak optimize edilmiştir, böylece mağazanızdaki ürünlerin herhangi bir arama motorundaki aramalar arasında gösterilmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

OpenCart Artıları ve Eksileri Nedir?

Artıları:

  • Daha az zaman ve kaynakla bile çevrimiçi bir mağaza kurmak kolaydır, bu nedenle yeni başlayanlar için iyi bir seçim haline gelir.
  • Mağazayı çalıştırmak için yeterli olan stok eklentileri olarak birçok temel özellik önceden yüklenmiş olarak gelir.
  • Çevrimiçi mağazanızın çeşitli bileşenleri arasında kolay yönetim ve sorunsuz mekanizma.

Eksileri:

  • Mağazanızın yeni işlevlerini geliştirmeye gelince, her eklenti ve uzantı sizin için çalışmayabilir. En iyi sonuçları elde etmek için farklı uzantı ve eklenti kombinasyonlarını denemeniz gerekebilir.
  • Gelişmiş bir işlevsellik arıyorsanız, temel stok özellikleri veya eklentileri yeterli olmayabilir. Temel olanlar dışındaki bazı ücretli uzantılar, ek işlevler için kullanılabilir.

Sonuç

Şu ana kadar OpenCart hakkında net bir genel bakışa sahip olduğunuzdan oldukça eminiz. Tüm özelliklerini ve işlevlerini göz önünde bulundurarak, yazılımı yeniden derecelendirmek için akıllıca bir karar şimdi kolayca verilebilir. Umarım artık işinizi artırabilecek kendi çevrimiçi mağazanıza sahip olmaya hazırsınızdır. OpenCart, güzel şablonlara ve özelliklere sahip harika bir CMS ‘dir. Ancak bazen olayları farklı bir yaklaşımla renklendirme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bunun için de sayısız yol var.

Açıklanan çeşitli yöntemlerle temanızı oluşturmanın temel adımlarını tamamladıktan ve web sitesini yayına aldıktan sonra, dinamik iş ihtiyaçlarına göre gelecekteki optimizasyonlar ve iyileştirmeler için her zaman imkan tanır. Bu iyileştirmeler, yukarıdaki yazıda açıklandığı gibi çeşitli yollarla kolayca yapılabilir. Kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturmada iyi şanslar.

yorum Yap