Plesk Panel Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Plesk panel, web sitesi yönetimine yardımcı olan bir kontrol panelidir. Hem Windows hem de Linux işletim sistemlerinde kullanılabilen Plesk Panel, tüm hosting işlemlerinizi kolaylıkla kontrol etmenize yardımcı olur. Pek çok kullanıcının tercihi olan Plesk Panel, site yönetiminde size çok zaman ve kolaylık sağlamasıyla da öne çıkıyor.

Plesk Panel Nedir

Web sitenizi internette kullanıcılara açmak için ihtiyaç duyacağınız en önemli iki kavram alan adı ve barındırmadır. Alan adı olarak da bilinen domain, sitenizin internetteki adresidir. Barındırma üzerinde öte yandan, internette sitenizin tüm verilere erişim sağlar barındırma hizmetidir. Hosting hizmeti hizmet sağlayıcı firmalar tarafından sağlanırken, web sitelerinin yönetimi site sahiplerine aittir. Bu nedenle barındırma ile ilgili tüm sorunları yönetmek için pratik paneller kullanılır.

Barındırma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz kontrol panelleri arasında Plesk Panel ön plana çıkmaktadır. Web sitenizi yönetmenize yardımcı olan Plesk Panel; Bu gibi işlemleri gerçekleştirmek için yardımcı olur. Alan adının değiştirilmesine, bir E-Posta hesabı oluşturma, klasör izinlerini ayarlama ve çok basit bir şekilde çeşitli dizinlerin açılması gibi. Bu sayede hosting ile ilgili işlemleri gerçekleştirirken zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Tüm web sitelerinde kullanabileceğiniz Plesk Panel, Linux ve Windows işletim sistemlerine kurulabilmektedir. Linux üzerinde Plesk Panel kurulumu için SSH ekranı üzerinden bir kaç kodun girilmesi yeterlidir. Windows üzerinde kurulum yapabilmek için Windows kullanıcılarının erişimine açık olan .exe uzantılı kurulum dosyasını indirmeniz ve kişisel ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir.

Geçmişten günümüze Plesk Panel

Plesk Panel, Plesk Inc . bir Amerikan şirketi tarafından 2003 yılında piyasaya sürülen web hosting kontrol panelidir. 2008 yılından bu yana Parallels adlı firma tarafından yayınlanan kontrol panelinin 18 farklı versiyonu bulunuyor. Plesk, düzenli olarak güncellenen ve yaklaşık 3 ayda bir kullanıcılara yeni bir sürüm sunarak, dünyanın en çok tercih edilen web hosting kontrol panellerinden biri olmayı başarmıştır.

İlk çıktığı andan itibaren web sitesi sahiplerinin ihtiyaçlarını başarıyla karşılayan kontrol paneli, özellikle yüksek erişimli, sık güncellenen içeriğe sahip ve barındırma konusunda sık müdahale gerektiren web siteleri için ideal olan Plesk Panel, güvenlik önlemleriyle kullanıcılar tarafından beğenilmektedir.

Plesk Panel, Windows kullanıcılarına son derece pratik çözümler sunar . Kendi IIS’si üzerinde çalışarak web sitenize benzersiz bir güvenlik sağlar ve güvenlik endişesi duymadan tüm işlemlerinizi tamamlamanıza olanak tanır. Dosya yedekleme imkanı da sağlayarak veri kaybı olasılığını en aza indirir. Sitenizin yedeğini almanızı sağlayan kontrol paneli, raporlama sistemi ile de öne çıkıyor.

Plesk Panel Özellikleri Nedir?

Plesk Panel ile web sitenizin birçok hosting sürecini kolaylıkla halledebilirsiniz. Ayrıca ara yüzündeki sekmeler ve tuşlar ile kolayca kontrol ederek verilerinizi ve önceki ayarlarınızı kaydedebilirsiniz. Düzenli olarak yayınlanan güncelleme seçeneklerini takip ederek en yeni hosting uygulamalarını ve en güncel güvenlik önlemlerini de yakalayabilirsiniz.

Plesk Panel ile elde edebileceğiniz avantajlar aşağıdaki gibidir:

Alan Adı Yönetimi:

Web sitenizin alan adını Plesk Panel kullanarak kolayca yenileyebilir veya silebilirsiniz. Satın aldığınız barındırma hizmetinin izin verdiği kadar ek alan adı ekleyebilir ve böylece sitenizin erişimini artırabilirsiniz.

E-posta Hesabı Oluşturma:

Satın almış olduğunuz barındırma hizmetinin size verdiği kadar Plesk Panel üzerinden kolayca e-posta hesabı açabilirsiniz. Ana Sayfa ⇒ Alan Adı Tıklayın ⇒ Mail işlemlerini yaparak istediğiniz mail hesabını oluşturabilirsiniz.

Veritabanı Oluşturma:

MySQL Veritabanını Plesk Panel kullanarak oluşturabilir veya PHP MyAdmin girişini sağlayabilirsiniz. Menü ⇒ Alan Adı Tıklayın ⇒ Veritabanına erişebilir ve veritabanı sırasını takip ederek yeni bir veritabanı oluşturabilirsiniz.

FTP Şifre Yenileme:

Plesk Panel kontrol panelini kullanarak FTP şifrenizi kolayca güncelleyebilirsiniz. Menü⇒ Alan Adı Tıklama ⇒ Ayarlar adımlarını takip ederek FTP şifre güncelleme ayarını seçebilir ve yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Güvenlik:

Plesk Panel ayrıca web sitenizin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olur. Sitenizdeki verileri yedekleyen ve bu sayede bilgi kaybını önleyen panel, aynı zamanda hata kayıtlarını da raporlayarak size daha etkin bir deneyim sunar.

Trafik İzleme:

Trafik, web sitesi sahipleri için en önemli verilerden biridir. Plesk Panel bu bilgilere de erişmenize yardımcı olur. Site trafiğinizi analiz edip size raporlayan Plesk paneli, site performansını kolayca izlemenizi sağlar.

Hosting Yönetiminde Plesk Panel Avantajları Nelerdir?

Plesk Panel, hosting yönetimini kolaylaştırdığı için öne çıkıyor. Panel kullanılmadan yapılan hosting yönetimi işlemleri mutlaka kodlarla ilerler ve bu da çeşitli sorunları beraberinde getirir. Özellikle kod yazmaya hakim olmayan yöneticiler için büyük bir sorun olan bu durum, küçük işlemler için bile sistem yöneticilerinin yardımını gerektirebilir ve zaman kaybetmenize neden olabilir.

Kontrol paneli size bir seçenek olarak gereken tüm değişiklikleri, kod bilgisine sahip olmasanız bile tüm hosting işlemlerini yürütmenizi sağlar. Son derece pratik bir arayüze sahip olan sistem, kolay kullanım avantajıyla da öne çıkıyor ve web sitenizin her zaman dinamik kalmasını sağlıyor.

Dünya genelinde 380.000’den fazla sunucuda ve 11 milyondan fazla web sitesinde tercih edilen Plesk Panel, hızlı kullanım avantajıyla da beğeni topluyor. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde istediğiniz işlem sekmesine kolayca ulaşmanızı sağlayan otomasyon, isteklerinizi de hızlı bir şekilde yerine getirerek sitenize anında müdahale etmenize yardımcı olur.

Sunucu kurulumu için en ideal paneller arasında yer alan otomasyon, çok katılımcılı sunucu tiplerini bile sorunsuz bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Bu sayede sanal platformların kolayca yönetilmesine yardımcı olan yazılım paketi, düzenli güncellemeleri sayesinde her zaman en son teknoloji ile uyumlu kalır ve çağa ayak uydurmanızı sağlar.

Plesk Panel ‘de Wordpress Yönetimi

Plesk Panel, WordPress tabanlı sitelere de uyum sağlar. WordPress tabanlı siteler için özel bir eklentisi olan otomasyon, wordpress toolkit kurulumu ile sitenize kolaylıkla eklenebilir. Bu sayede WordPress ile herhangi bir kod bilgisine gerek duymadan kolayca istediğiniz siteyi kurabilir, Plesk Panel ile teknik bilginiz olmasa bile sitenizin hosting ve güvenlik işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Plesk kontrol paneli, çalışmalarınızı ve değişikliklerinizi önizlemenize de olanak tanır. Özellikle WordPress tabanlı sitelerde kullanabileceğiniz test seçeneği sayesinde sitenizdeki değişiklikleri sandbox üzerinde görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Plesk Panel sayesinde web sitenizi kolayca senkronize edebilir ve kopyalayabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin içeriğini kolayca yedekleyebilir ve güvenliğinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

yorum Yap