Web Hosting Nasıl Seçilir: Dikkate Alınması Gereken 17 Faktör

Web Hosting seçme hususu, her biri kendi faktörlerine sahip üç ana kritere (Hız, Güvenlik ve Destek) indirgenir.

Ayrıca Web Hosting maliyeti vardır.

Web Hosting hizmetleri türlerine göre farklı planlarda yer alır ve fiyatları ayda birkaç liradan yüzlerce liraya kadar değişir.

Peki bir web barındırıcısını nasıl seçersiniz?

Bu makalemizde, gereksinimlerinizi karşılayan bir web barındırıcısı seçmenize yardımcı olacak 17 faktörü inceleyeceğiz.

Bir web hosting seçerken göz önünde bulundurulması gereken 17 Faktör

Web barındırıcınızı seçmenize yardımcı olmak için bu 17 faktörü beş bölüme ayırdık:

 • Performans (Hız)
 • Güvenlik
 • Destek 
 • Fiyatlandırma
 • İsteğe bağlı ekstralar

Performans ( AÇILIŞ HIZI )

Bu bölümde, bir web barındırıcısı seçerken göz önünde bulundurulması gereken performans faktörlerini ele alacağız. Ancak ”performans” hakkında konuştuğumuzda nihayetinde ”hız” yani web site açılış hızı ‘nı kastediyoruz. Çünkü gerçekten emin olmak istediğimiz şey, bir sunucunun web sayfalarını ne kadar hızlı yükleyebileceği ve kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sunabileceğidir.

Bir sayfanın yüklenmesi çok uzun sürerse ziyaretçiler beklemez çünkü kabul edelim, alternatif seçim yapabilecekleri yüzlerce web sitesi daha var. Ve hızlı bir sitenin Google ‘ın sıralama faktörlerinden biri olması şaşırtıcı değil. Bu nedenle, bu seçim kriterini yani performans konusunu doğru algıladığınızdan emin olun.

1. Sunucu kaynakları

Web barındırma teknik özelliklerinde göreceğiniz ilk şeylerden biri, bazen “ziyaret sayısı” olarak adlandırılan depolama ve bant genişliğidir. İşte kendinize sormanız gereken birkaç soru:

Ne kadar depolama alanına ihtiyacınız var? Örneğin, tek sayfalık küçük bir web sitesi, bir e-ticaret mağazası kadar depolama alanı gerektirmez.

Ne tür bir depolama dahildir? Eski tarz SATA sabit disk (HD) depolamadan önemli ölçüde daha hızlı olduğu için Katı Hal Sürücüsü (SSD) depolama kullanan web barındırıcılarını araştırmalısınız.

Depolama veya bant genişliği sınırlı mı yoksa sınırsız mı? Örneğin, günde birkaç ziyaretçinin hizmet ayrıntılarını ve iletişim bilgilerini aradığı küçük bir işletme sitesi, her gün binlerce medya dosyasının akışını sağlayan bir işletmeden veya binlerce ürünün listelendiği bir E-Ticaret mağazasından önemli ölçüde farklıdır.

Ayrıca, “sınırsız” bant genişliği ve depolama sunan web barındırıcıları için müşteri incelemelerini kontrol ettiğinizden emin olun. Bazen firmalar sınırsız bir hizmetin reklamını yapar, ancak gerçekte web sitenizin “kısıtlandığını” veya bir eşiğe ulaştığınızda adil kullanım kotası ile kapatıldığını görebilirsiniz.

Sunucu kaynakları paylaşılıyor mu yoksa size özel mi? Çoğu paylaşılan barındırma, CPU, RAM, Depolama ve Bant Genişliği dahil olmak üzere web sunucusu kaynaklarını yüzlerce farklı web sitesi arasında böler. Bir web sitesi kaynak kullanımında aşırıya giderse, bu kaynakların büyük bir bölümünü tüketebilir ve diğer barınan web siteleri için bazı kısıtlanmalara maruz bırakabilir. Öte yandan, VPS ve Tahsis Edilmiş Barındırma, her site için belirli bir miktarda kaynağı çevreler, böylece tutarlı bir performans düzeyi elde edersiniz.

2. Sunucu teknolojisi

Sunucu kaynaklarının yanı sıra, web barındırıcısının en son sunucu teknolojisini kullandığından emin olmak için kontrol etmeye değer. Teknoloji hızla ilerliyor ve eski teknolojiyi kullanmak yerine zamanla hareket eden bir web barındırıcısı istemelisiniz. Yıldırım hızında Nginx, kararlı Litespeed Server, Cloudlinux kafesleme sistemi, PHP 7.4, PHP 8.0 ve MariaDB gibi.

3. Sunucu konumu ( lokasyon )

Diğer bir sunucu değerlendirmesi, bir web barındırıcısının bir veya daha fazla sunucu lokasyonu sunup sunmadığını kontrol etmektir. Örneğin, birincil hedef kitleniz, Türkiye ise web sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesi için Türkiye ‘de (veya Almanya gibi yakınlarda) bulunan bir veri merkezi seçmeniz mantıklı olur. Ancak Türkiye hedefli olan bir web sitesi için Amerika gibi uzak bir veri merkezi seçilmesi maalesef hatalı olacaktır.

4. CDN

Örnek olarak, web siteniz Almanya ‘da barındırılıyorsa, içerikleriniz dünya çapında çok daha fazla seyahat etmesi gerektiğinden Amerika’daki kullanıcılar Almanya ‘daki kullanıcılara göre daha yavaş yükleme süreleri yaşarlar.

Ancak bir CDN ile, içeriğiniz Almanya ‘da zaten bir “mini sunucuda” depolanmış olacak ve yakınlardaki ziyaretçilere eşit derecede hızlı bir deneyim sunmayı bekliyor olacaktır.

CDN konusundaki kriter; Türkiye lokasyonda barınan ve Türkiye hedefli olan web siteleri için geçerli değildir. Daha doğrusu gerekli değildir ve aksine ( yabancı lokasyonlarda yer alan CDN Servisleri nedeni ile ) web site daha geç açılacaktır. 

Güvenlik

Potansiyel bir web barındırıcısını kontrol ederken, özellikle sunucu düzeyinde sağladıkları güvenlik düzeylerine bir göz atın. 

 • Güvenlik açıklarından kaçınmak için sunucuya en son işletim sistemi yamalarını uygulamak
 • Kötü niyetli trafiğe ve bilgisayar korsanlarını filtreleyen sunucu düzeyinde güvenlik duvarları kurmak
 • Olası DDoS saldırılarını azaltmak için DDoS koruması sağlamak
 • GDPR gibi hususları kapsayan bir veri işleme sözleşmesine sahip olmak

5. YEDEKLEME

Yedeklemeler önemlidir! Ve web barındırıcıları farklı düzeylerde yedekleme hizmetleri sağlar. Bu yüzden kontrol etmeniz gerekiyor:

 • Web sitenizi yedekliyor mu?
 • Web barındırıcısı zamanlanmış yedeklemeleri ne sıklıkla çalıştırır; örneğin günlük?
 • Web barındırıcısı yedeğinizi ne kadar süreyle saklar; örneğin 30 gün?
 • Yedeklemelere erişebilir ve bilgisayarınıza indirebilir misiniz?
 • Anında isteğe bağlı yedekleme ve geri yükleme çalıştırabilir misiniz?

Not: Web barındırıcısının sunduğu yedekleme hizmeti ne olursa olsun, her zaman üçüncü taraf bir yedekleme çözümü kullanmanızı öneririz. Yani mutlaka web sitenizin yedeklerini kendiniz muhafaza etmelisiniz.

6. SSL SERTİFİKASI DESTEĞİ

Google , ziyaretçilerinize bir düzeyde güvence sağlamak ve şifreler ve kredi kartı ayrıntıları gibi hassas verileri korumak için artık her web sitesinin bir SSL sertifikasına sahip olmasını önerir.

Bu yüzden SSL hususunu kontrol etmeniz gerekiyor:

Destek

Şimdiye kadar, öncelikle bir web barındırıcısının donanım ve yazılım yeteneklerine odaklandık. Ama destek söz konusu olduğunda nasıllar? Mükemmel bir hizmet sunacak beceri ve kaynaklara sahipler mi?

7. Destek Cevap süresi

Lafı fazla uzatmayalım, sorunlarınızın ne kadar çabuk çözüleceğini bilmek ister misiniz? Çünkü web siteniz kapalıysa, destek cevabı için saatlerce beklemeyi göze alamazsınız.

8. Çözüm süresi

Size dönüş yapmak ilk adımdır, ancak sorunlarınızın ne kadar hızlı çözüleceğini de bilmek istersiniz. Örneğin, canlı sohbette biriyle konuşursanız, o gerçekten yüksek önemdeki bir sorunu çözebilir mi?

Bazı web barındırıcıları, çözülmesi günler alabilen ciddi sorunları 2. veya 3. düzey desteğe iletir. Oysa sorunları aktarmadan hızla yanıt verebilen ve çözebilen deneyimli destek personeline sahip olmak gerekmektedir zaman açısından.

9. İletişim yöntemleri

Ardından, destekle nasıl iletişime geçebileceğinizi kontrol etmek isteyeceksiniz. İyi web barındırıcı firmaları canlı sohbet, telefon, e-mail ve çevrimiçi destek bilet sistemi dahil olmak üzere çeşitli iletişim yöntemleri sunar.

10. Çalışma saatleri

Web barındırma 7/24 destekliyor mu? Bir problem yaşanması halinde web sitenize erişilemiyor ise, görmek istediğiniz son şey canlı sohbet ekranında “Yarın döneceğiz” bildirimidir.

Buradaki terminolojiye dikkat edin, çünkü bazı web barındırıcıları sorunları gerçekten 7/24 günlüğe kaydedebileceğiniz anlamına geldiğinde 7/24 destek sunduklarını söyleyebilirler, ancak yalnızca 09:00 – 18:00 saatleri arasında çalışabilmektedir.

11. Destek seviyesi

Destek seçeneklerini değerlendirirken, hangi düzeyde desteğe ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekir. Özellikle VPS , Dedicated ve Bulut Barındırma ile sunucu desteğini ve ayrıca WordPress veya WooCommerce, Opencart, Xenforo gibi uygulama desteğini ayrıca göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

FİYATLANDIRMA

Çeşitli web barındırma planlarının fiyatlarını değerlendirirken, bütçenize uygun bir hizmet olması gerektiğini unutmayın. Örneğin, bir startup iseniz, mali durumunuz kısıtlı olabilir, bu nedenle büyüdükçe ölçeklenecek bir hizmet seçin.

12. İlan edilen fiyat

Dikkat edilmesi gereken, yenileme zamanında aniden yükselen son derece düşük ilk yıl fiyatları tarafından baştan çıkarılmaktır. İlk yıl için ayda 1,95 ABD dolarından başlayan ve sonraki yıllar için ayda 9,95 ABD dolarından yenilenen paylaşılan barındırma planları gibi.

13. İptal ücretleri

Son olarak, her zaman iptal ve geri ödeme politikasını kontrol edin. Yıllık veya 3-4 yıllık bir barındırma paketi satın alırsanız, erken ayrıldığınız takdirde herhangi bir geri ödemeden vazgeçmeniz gerekebilir.

İsteğe bağlı ekstralar

Son bölüm, herkesin ihtiyaç duymadığı, ancak yine de dikkate alınması gereken isteğe bağlı ekstralarla ilgilidir.

14. Geliştirme işlevi

Geliştiricileriniz için erişime ihtiyacınız varsa, bir web barındırıcısının Kök Erişim, SSH, SFTP, WP-CLI ve bir subdomain alanı için multi php gibi şeyler sağlayıp sağlamadığını kontrol edin.

15. İşletim sistemi: Linux veya Windows

Sunucunuzda belirli bir İşletim Sistemine (OS) ihtiyacınız var mı? Çoğu web barındırıcısı Linux üzerinde çalışır, ancak bazı hizmetlerde Windows isteyip istemediğinizi belirtebilirsiniz .

16. E-Posta

Bazı web barındırıcıları e-posta içerirken diğerleri içermez. E-posta hizmetleri de farklılık gösterir, çünkü bazı web barındırıcıları bir web posta istemcisi içerirken, diğerleri e-postaları başka bir e-posta istemcisine iletir.

17. Göç hizmetleri

Mevcut bir web barındırıcısından geçiş yapmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Pek çok web barındırıcısı artık ücretsiz, tam olarak yönetilen bir geçiş hizmeti sunarken, bazıları sadece barındırma sağlar ve geçişi kendiniz yapmanız gerekebilir.

 

Sonuç

Bu 17 faktör ile özet geçilmiş yazımızda web barındırıcınızı nasıl seçeceğiniz hakkında ipuçları vermeye çalıştık. Web sitenizin başarılı olmasına yardımcı olacak hızlı yükleme sayfa hızları, sıkı sunucu güvenliği ve uzman destek personeli isteyecebileceğinizi unutmayın.

İster paylaşımlı, ister ayrılmış, bulut tabanlı veya yönetilen barındırma olsun, seçeneklerinizi değerlendirirken hangi web barındırma hizmetinin ihtiyaçlarınızın karşılığını en iyi şekilde sunduğuna karar verin.

 

yorum Yap