Web Hosting Nedir? Yeni başlayanlar İçin Web Hosting Açıklaması

Web Hosting Nedir?

Web Hosting, web sitenizi veya web uygulamanızı İnternette yayınlamanıza olanak tanıyan çevrimiçi bir hizmettir. Bir web barındırma hizmetine kaydolduğunuzda, temel olarak, web sitenizin düzgün çalışması için gerekli tüm dosyaları ve verileri depolayabileceğiniz fiziksel bir sunucuda bir miktar alan kiralamış olursunuz.

Sunucu, web sitenizin her zaman onu görmek isteyen herkes için erişilebilir olması için kesintisiz çalışan fiziksel bir bilgisayardır.

Web hosting, bu sunucuyu çalışır durumda tutmaktan, kötü niyetli saldırılardan korumaktan ve metin, resim, dosya vb. içeriğinizi sunucudan ziyaretçilerinizin tarayıcılarına aktarmaktan sorumludur.

Yeni bir web sitesi başlatmaya karar verdiğinizde, size bu sunucu alanını sağlayacak bir web barındırma sağlayıcısı bulmanız gerekir .

Web barındırıcınız tüm dosyalarınızı, varlıklarınızı ve veritabanlarınızı sunucuda depolar. Birisi tarayıcısının adres çubuğuna alan adınızı yazdığında, sunucunuz bu isteği yerine getirmek için gerekli tüm dosyaları aktarır.

Bu nedenle ihtiyaçlarınıza en uygun web hosting planını seçmelisiniz. Aslında, konut kiralamaya benzer şekilde çalışır – sunucunun sürekli çalışmasını sağlamak için kirayı düzenli olarak ödemeniz gerekir. Ödemeleri aylık / 3 aylık / 6 aylık / 1 yıllık olmak üzere yapma imkanı da verilir.

Web Hosting Türleri

Çoğu web hosting firması, farklı müşterilerin ihtiyaçlarına hizmet edebilmeleri için farklı barındırma türleri sunar.  İşte mevcut en popüler seçenekler:

 • Paylaşımlı hosting:

  Paylaşımlı Hosting, web sitenizi çevrimiçi hale getirmenin uygun maliyetli bir yolunu sağladığı için en popüler barındırma paketlerinden biridir.

  Paylaşımlı Hosting, birden çok kullanıcının barındırma sağlayıcısı tarafından sağlanan tek bir sunucuda alanı paylaşmasına izin vererek çalışır. Bir Paylaşımlı Hosting paketi, blog, hobi ve küçük işletme web siteleri için idealdir.

 • Wordpress hosting:

  En basit anlamıyla, WordPress Hosting, WordPress yazılımının performans ve güvenlik ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için optimize edilmiş barındırmadır.

  Ayrıca, WordPress ‘e başlamayı kolaylaştırmak için genellikle tek tıklamayla WordPress yüklemeleri içerir.

  Wordpress Hosting ile ayrıca Wordpress eklentisi olan Woocommerce ile E-Ticaret sitesi oluşturabilir ve son derece iyi performans alarak satışlarınıza başlayabilirsiniz.

 • VPS hosting:

  Vps Hosting ( Virtual Private Server) kullandığı sanallaştırma teknolojisi, birden fazla kullanıcısı olan bir sunucuda adanmış (özel) kaynakları sağlayabilmek için oluşturulmuş bir barındırma hizmetidir.

 • Cloud hosting:

  Basitçe ifade etmek gerekirse, Bulut Barındırma, tek bir fiziksel sunucuyu birden çok sanal sunucuya bölmek için yazılım kullanan bir sunucu ve ağ altyapısıdır. Genellikle bu cihazlara sanal makineler veya VM denir.

Web Hosting ile Alan Adı arasındaki fark nedir?

Bir Web Hosting hizmetine kaydolmanın yanı sıra, bir alan adı da satın almanız gerekir . Web hosting, siteniz için sunucu alanı kiralamanıza izin verirken, alan adı sitenizin adresi gibi davranır.

Kullanıcılarınız sitenize göz atmak istediğinde, tarayıcılarının adres çubuğuna alan adını yazarlar ve sunucunuz istediği içeriği aktarır.

Çoğu web hosting barındırıcısında alan adınızı ayrıca satın almanız gerekir . Veya mevcut bir alan adınız varsa, onu mevcut barındırma sağlayıcınıza da aktarabilirsiniz. Ve, alan adınızı illa ki barındırma hizmeti almak istediğiniz hosting firması üzerinden satın almak zorunda değilsiniz.

Web barındırma planlarına benzer şekilde, alan adının sahipliğini korumak için alan adınız için yıllık ödeme yapmanız gerekir. Yıllık ödeme yaparak alan adınızı aldıktan sonra tercih ettiğiniz bir hosting firmasında sitenizi yayına alabilirsiniz.

ICANN kayıtlı Türk Domain Firmaları buradan domain hizmetinde güvenilir olan Türk firmalarına bakabilirsiniz.

yorum Yap