Wordpress Nasıl Kurulur? Wordpress kurulum Rehberi

WordPress. Son zamanlarda, bu terimi çok sık duydunuz. İçerik yönetim sistemlerinin (CMS) en popüleri olan WordPress hakkında harika şeyler duyuyorsunuz. Merak ediyorsunuz ve denemek, bir şeyler yapmak istiyorsunuz.

Web sitenizi oluşturmak için WordPress platformundan tam olarak yararlanmaya karar verdiniz ama çekinceleriniz var. WordPress kurulumu ve sonrasında yapacağınızı veya nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz.

Pekala, endişelerinizi bir yana bırakın. Bu makalede, WordPress’i web sunucunuza kurmak için ihtiyacınız olan her şeyi öğreneceksiniz. Size WordPress’i tek tıklamalı yükleyiciler kullanarak nasıl kuracağınızı göstereceğiz ve ardından manuel kurulumu izah edeceğiz.

Tek tıkla yükleyici kullanarak Wordpress nasıl kurulur

Softaculous gibi komut dosyası yükleyicileri, WordPress ‘in çok kolay bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır. Tek yapmanız gereken butonlara tıklamak ve işiniz bitiyor. Bu eğitimde Suftoclous ile yükleme işleminden başlayacağız.

cPanel ‘de Softaculous ile Wordpress Kurulumu

Günümüzde bütün hosting firmalarının Cpanel yönetim panellerinde Softaculous Uygulama Yükleyicisi bulunuyor. Cpanel’e giriş yaparak Softaculous ile WordPress ‘i tek adımda kurabilirsiniz.

  1. Cpanel ’de Softaculous Apps Installer tıklayalım

     2. Cpanel’de Softaculous alanına geldiğimizde WordPress ’i seçelim

3. Karşımıza çıkan sayfada ”Install” veya ”Yükle” yazan yere tıklayalım

Choose the version you want to install :

WordPress sürümünü seçmenizi istemektedir. En son sürümün kurulmasını tavsiye ediyoruz.

Choose Installation URL :

Hangi siteniz için kuracağınızı ve https:// veya http:// kurulumuna karar verebiliyorsunuz. Daima HTTPS yani SSL olan şekilde yapılmalıdır. Zaten tüm hosting firmaları artık ücretsiz SSL sağlamaktadır. Ayrıca www ile başlayacak şekilde veya www olmayan şekli ile seçim yapabilirsiniz. www olmadan kurulum yapmanızda hiç bir sakınca yoktur.

Site Name:

Site adınızı yazmanız gerekiyor. Daha sonra yönetim panelinden değiştirmeniz mümkündür.

Site Description:

Site açıklamasını buraya yazabilirsiniz. Sonra da karar verebilirsiniz.

Enable Multisite:

WPMU kullanmayacaksanız işaretlemeyin. WPMU kullanımı daha detaylı bir husustur. Pek tavsiye edilen bir uygulama değildir ayrıca. Profesyonellik gerektirir.

Admin Username:

Yönetim paneline giriş yapacağınız kullanıcı adını belirleyebilirsiniz. ”admin” olarak kullanabilirsiniz ancak kendinizce belirleyeceğiniz bir kullanıcı adı olursa daha sağlıklı olur.

Admin Password:

Bu alanda, kullanıcı adından ziyade güvenlik açısından kullanıcı şifresini belirli bir zorluk seviyesinde kullanmalısınız. Kolaylıkla bulunabilecek bir şifre asla kullanılmamalıdır. Misal; 123456 gibi.

Admin E-Mail:

Kullanıcı için mail adresi belirlemelisiniz. ”info” gibi site uzantılı mail adresi kullanabileceğiniz gibi kendi şahsi mail adresinizi de kullanabilirsiniz. Ancak kurumsallık açısından site uzantılı mail adresi kullanmak daha iyidir.

Select Language:

Sitenin dilini bu alandan belirleyebilirsiniz. Eğer yabancı dilde bir site düşünmüyorsanız dil ayarından Türkçe seçilmelidir.

Limit Login Attempts:

Yönetim paneline brute force saldırısı ile çok fazla giriş denemesi yapıldığında limit hatası vermenizi sağlayan bir eklentidir. Açıkçası bu eklentinin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Classic Editor:

Geçtiğimiz dönemlerde WordPress büyük bir güncellemeye giderek Gutenberg metin editörü yayınladı. Eğer yeni gelen editörü kullanmayacaksanız bu alanı işaretleyip eski editörü kullanabilirsiniz. Ancak bunu da sonradan değiştirebiliyorsunuz. Şimdilik düşünmenizi gerektiren bir husus değil açıkçası.

wpCentral – Manage Multiple WordPress:

Birden fazla WordPress sitenizi tek bir alandan kontrol etmenizi sağlayan bir eklentidir. İhtiyacınız olacağını düşünmüyoruz. İlerleyen zamanlarda bu hususta bilgi sahibi olduğunuzda karar vermeniz çok daha sağlıklıdır.

Veritabanı (Database)

WordPress kurulumu için oluşturulacak veri tabanı adını seçin (rastgele karışık bir isim)

Table Prefix (Tablo Öneki)

Varsayılan olarak wp ile başlayan tablo ön ekini yine rastgele değiştirebilirsiniz (ekin sonunda alt çizgi (_) olması gerekiyor. Ancak bunu da değiştirmenize gerek yoktur.

WordPress Eklentilerini ve temalarını Otomatik Yükseltme

İsteğinize göre otomatik seçebilirsiniz ancak sürümlerde tema ve eklenti uyumsuzlukları olabileceğinden daima manuel olarak güncellenmesini tavsiye ediyoruz.

Kurulum ayrıntılarını girdikten sonra ”Yükle” butonuna tıklayıp WordPress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Yükleme işlemi bir kaç dakika sürecektir.

Kurulum tamamlandıktan sonra, aynı sayfada bir WordPress yönetici URL ’si belirecektir. Ardından mail adresinize kurulumun ayrıntılarını içeren bir e-mail gelecektir. Yönetici URL’sini tıkladıktan sonra (https ://sizinsiteniz .com/ wp-admin / şeklinde url olarak ). Tıkladığınızda WordPress yönetici panelinize giriş yapmak için yukarıda belirlediğiniz “kullanıcı adı ve şifre”yi kullanarak panelinize erişim sağlarsınız.

Plesk Panel ‘de wp tool kit ile Wordpress kurulumu

Bu bölümde sizlere Plesk Panel üzerinde Wp-Toolkit ile kurulumdan bahsedeceğiz. Wp-toolkit Plesk Panel ‘in otomatik Wordpress kurulumu sağlayan bir eklentisidir. Eğer arzu ederseniz Wordpress Hosting hizmetimiz ile sadece sitenize ait domaini belirterek satın alma işlemi sonrasında hazır kurulu bir Wordpress siteye sahip olabilirsiniz.

Aşağıda yer alan video Plesk Panel ‘de bir Wordpress site kurulumuna kısaca yer verilmiştir.

Aşağıda yer alan videoda Plesk Panel ‘e ait otomatik wordpress kurulum videosunu geniş detayları ile izleyebilirsiniz. Bu video daha çok Plesk Panel ‘e eklenen domainler için otomatik olarak kurulumu izah etmektedir.

Bu video ise Plesk Panel ‘e Wordpress sitenizin nasıl taşınacağı hakkında detay vermektedir.

Plesk Panel konusunda resimlerle izah etmek yerine video paylaşmayı uygun gördük. Ayrıca talebiniz olursa Plesk Panel Wordpress kurulumu, Wordpress Site taşıma gibi konularda sizlere hizmet verebiliriz.

Açıkçası Wordpress kurulumunda Plesk Panel ‘e daha fazla detay vermekteki amacımız cPanel ‘e oranla çok daha hafif bir hosting yönetim paneli olması ve özellikle Wordpress sitelerin yönetimi ile alakalı hususlarda son derece pratik çözümler üreterek bizlere yardımcı olmasıdır. Hatta bu yüzden Wordpress Hosting hizmetlerimizde sunucumuz üzerinde Plesk Panel kullanmaktayız. Hem Apache hem Nginx ile son derece iyi verim alınabildiği gibi arzu edenler için Litespeed kullanılması da mümkündür. Hatta tek tıkla Litespeed kurulumu yapılabiliyor. Ve özellikle Docker kullanımında Plesk Panel son derece pratiktir.

Misal Plesk Panel üzerinde Wordpress yazılımına alternatif olan Ghost yazılımını Docker ile kolaylıkla kurabiliyorsunuz. Merak edenler için Ghost Tema seçeneklerini de bırakalım buraya.

Neyse, konumuza dönebiliriz 🙂 Şimdi sırada manuel olarak Wordpress kurulumunu izah edelim sizlere.

Wordpress manuel olarak nasıl kurulur?

1.Wordpress indirin

WordPress son sürüm paketini bilgisayarınıza https://wordpress.org/download/ adresinden indirin .
İndirilen zip ‘li dosyayı bilgisayarınızdaki bir klasöre açın.

2.Wordpress paketini hosting hesabınıza yükleyin

WordPress’i hosting hesabınıza yüklemek için aşağıdaki adımları okuyun. 1. Adımda dosyayı açtığınızda, wordpress adlı bir klasör ortaya çıkacak ve tüm dosyaların hosting hesabınızda dosya yöneticisine yüklenmesi gerekiyor.

cPanel dosya yöneticisinde bulunan ”public_html” içerisine zip dosyasını yükleyin. Yükleme gerçekleştikten sonra sağ tıklamak sureti ile ”xtract” işlemi yani ”dışarı çıkar” diyerek zip içerisinde yer alan dosyaları indirmiş oluyorsunuz.

Bu işlem sonrasında tek klasör; Wordpress olarak çıkacaktır. Ve bu klasöründe açılması gerekmektedir kuruluma başlayabilmek için.

cPanel wordpress kurulum 1

Yukarıda göreceğiniz üzere Wordpress klasörüne girdiğinizde ”select all” yani ”hepsini seç” işaretledikten sonra mouse ile sağ tıkladığınızda çıkan seçeneklerde ”Move” ”taşı” işlemi ile /public_html/ dizinine taşıma yapmalısınız. Bu işlemlerle tüm dosyaların doğru bir şekilde dizinde yer almasını sağlamış oluyorsunuz.

3.Veritabanı Oluşturmak ve Kullanıcı Bağlamak

Hemen hemen tüm yazılımlar bir veritabanı bağlantısı gerçekleştirmek sureti ile çalışır. Bu yüzden cPanel üzerinde bir Mysql veritabanı ”phpmyadmin” oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için cPanel ‘de Veritabanları alanına gelerek MySQL Veritabanı Sihirbazı ‘na giriyoruz. Bu alanda yeni veritabanı ile kullanıcı oluşturuyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken 2 önemli husus vardır.  Veritabanı ismi ve kullanıcı adı asla Türkçe karakter kullanılmamalıdır. İkinci husus ise seçeceğiniz şifre farklı karakter ve sayılar ile oluşturulmalı, basit şifre kullanma yoluna gidilmemelidir.

Şimdi kurulumu gerçekleştirmek için bir kaç adım kaldı.

Site adresinizi yazın ve giriş yapın. Sizi Wordpress kurulum ekranı karşılayacaktır. Bu alanda veritabanı ismi ile kullanıcı adını girmeli ve oluşturduğunuz şifreyi yazmalısınız.

wordpress kurulum ekran

Ardından bilgileri doğru girdiğiniz takdirde aşağıdaki ekran sizi karşılayacaktır.

wordpress kurulum ekrani 2

Şimdi kurulumu bitirme aşamasına geliyoruz:

wordpress kurulum ekrani 3

Bu ekran karşımıza çıktığında Site başlığını ( sonradan değiştirebilirsiniz ) kullanıcı adı ( admin veya başka bir isim kullanabiliyorsunuz ) ve güçlü bir admin panel şifresi belirliyorsunuz. E-Mail alanına kişisel mail adresinizi girebileceğiniz gibi ”info siteadresiniz com” gibi kurumsal mail adresi de tanımlayabilirsiniz.

Ve Wordpress kurulumunu manuel olarak gerçekleştirmiş oldunuz 🙂

Admin panele erişmek için: siteadresi com / sonuna wp-admin yazarsanız admin paneliniz sizi karşılayacaktır.

Wordpress site kurulum sonrasında merak ettiklerinizi yorum atarak sorabilirsiniz.

Başarı dileklerimizle..

yorum Yap