Wordpress Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Wordpress

WordPress nedir? Özünde WordPress, kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. Aslında WordPress, İnternet’teki tüm web sitelerinin % 43.0 ‘den fazlasına güç sağlar. Ziyaret ettiğiniz dört web sitesinden fazlası muhtemelen WordPress tarafından desteklenmektedir.

Biraz daha teknik açıklayacak olursak, WordPress, GPLv2 kapsamında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir; bu da herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. Bir içerik yönetim sistemi, temel olarak web sitenizin içerik gibi önemli yönlerini programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuç, WordPress ‘in bir web sitesi oluşturulmasını herkes, hatta geliştirici olmayan kişiler için erişilebilir hale getirmesidir.

Wordpress ile ne tür web siteleri yapılabilir?

Yıllar önce WordPress geleneksel web sitelerinden ziyade, öncelikle bir blog oluşturmak için bir araçtı.  Günümüzde ise çekirdek kodlarındaki değişikliklerin yanı sıra WordPress ‘in devasa eklenti ve tema ekosistemi sayesinde, WordPress ile her türden web sitesi oluşturabilirsiniz .

Örneğin, WordPress yalnızca çok sayıda iş sitesine ve bloga güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir E-Ticaret mağazası oluşturmanızı da sağlayabilir.  WordPress ile şunları oluşturabilirsiniz:

Kurumsal Web Siteleri

Birçok işletme, kendi web siteleri şeklinde çevrimiçi bir varlığa sahip olmaktan faydalanacaktır. İşletmenizin, müşterilerin şirketiniz ve sunduğunuz şeyler hakkında bilgi edinmesi için bir web sitesine ihtiyacı varsa, WordPress mükemmel bir seçenektir. Müşteriler sizinle iletişime geçebilir, fiyat teklifi isteyebilir, randevu ayarlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

E-Ticaret Mağazaları

Bir E-Ticaret Web Sitesi, çevrimiçi olarak mal veya hizmet satmanıza ve bir çevrimiçi ödeme sistemi aracılığıyla ödeme almanıza olanak tanır. WordPress ‘in varsayılan işlevselliğini genişletmek için bir WordPress e-ticaret eklentisi indirebilir ve kurabilirsiniz, böylece web sitenizde bir çevrimiçi mağazanız olabilir.

Bloglar

Blog, düşünceleri, fotoğrafları, incelemeleri, öğreticileri, tarifleri ve çok daha fazlasını paylaşmaya ayrılmış özel bir web sitesi türüdür. Bloglar genellikle en son yayınlanan içeriği ilk önce görüntüler.

Portföy Siteleri

WordPress üzerine kurulu bir portföy web sitesi ile sanat eserinizi, tasarım becerilerinizi ve daha fazlasını sergileyin.

Sunum / Tanıtım Siteleri

Sosyal Ağ / Üyelik Siteleri

Bir üyelik web sitesi, içeriği bir ödeme duvarının veya hesap girişinin arkasına koymanıza olanak tanır. Sayfalara veya gönderilere erişmek için kullanıcıların giriş yapması veya içerik için ödeme yapması gerekir. WordPress ayrıca ek eklentilerle üyelik web sitelerini de yönetebilir.

Viral / Haber Siteleri

Forumlar

Bir forum web sitesi, kullanıcıların soru sorması veya tavsiye paylaşması için yararlı bir yer olabilir. İster inanın ister inanmayın, birçok forum web sitesi WordPress üzerinde çalışır.

Hayal gücünüz ile orantılı hemen her web sitesi..

Wordpress.org ve Wordpress.com Arasındaki Fark Nedir?

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkı çok daha ayrıntılı olarak ele aldık, ancak kısaca özetlersek:

Genellikle kendi kendine barındırılan WordPress olarak adlandırılan WordPress.org, %100 size ait bir web sitesi oluşturmak için kendi web barındırıcınıza yükleyebileceğiniz ücretsiz, açık kaynaklı WordPress yazılımıdır.

WordPress.com, WordPress.org yazılımı tarafından desteklenen, kâr amaçlı, ücretli bir hizmettir. Kullanımı kolaydır, ancak kendi kendine barındırılan WordPress’in esnekliğinin çoğunu kaybedersiniz.

Çoğu zaman, insanlar “WordPress” derken WordPress.org ‘da mevcut kendi kendine barındırılan WordPress ‘i kastederler. Web sitenize gerçekten sahip olmak istiyorsanız, kendi kendine barındırılan WordPress.org neredeyse her zaman en iyi seçenektir.

Kendi kendine barındırılan WordPress’e başlamak için tek yapmanız gereken web barındırma ve bir alan adı satın almaktır.

Neden Wordpress Kullanmalısınız?

Ne tür bir web sitesi oluşturmak istediğiniz önemli değil, WordPress ‘i kullanmak için birçok neden var. İşte ilk nedenlerden bazıları:

Ücretsiz ve açık kaynaktır

WordPress’in en büyük avantajlarından biri ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılım olmasıdır. Barındırma için biraz para ödemeniz gerekecek olsa da, bir blog sitesi açarak reklam ile gelir elde edebilirsiniz.

Bunun ötesinde, web sitenizin görünümünü ve işleyişini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklenti ve tema da bulabilirsiniz.

Geliştirilebilir

Bir geliştirici olmasanız bile, WordPress’in yüzlerce tema ve eklenti sistemleri sayesinde web sitenizi kolayca geliştirebilir / değiştirebilirsiniz:

Temalar – web sitenizin görünümünü değiştirir.
Eklentiler – web sitenizin çalışma şeklini değiştirir. Eklentiler, iletişim formu gibi küçük veya bir e-ticaret mağazası oluşturmak gibi büyük olabilir.

Şu anda 50.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisi ve 5.000 ücretsiz WordPress temasının yanı sıra tonlarca premium seçenek bulunmaktadır. Yani birçok seçeneğiniz var.

Wordpress kurulumu kolaydır

Kendi web sitenizi oluşturmak için bir teknoloji dehası olmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünmelisiniz, son derece pratik bir şekilde Wordpress kurulumu yapabilirsiniz. Ayrıca Wordpress hakkında kendi bilgisayarınıza (localhost) üzerinde kurulum yaparak nasıl bir web sitesine sahip olabileceğinizi kendiniz görebilirsiniz.

İsterseniz Wordpress Nasıl Kurulur yazımızı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Güncelleme kolaylığı

Her yeni WordPress sürümü yayınlandığında WordPress tarafından bilgilendirilirsiniz ve güncelleme işlemini otomatik veya manuel olarak yapabilirsiniz.

Wordpress Özellikleri

Bir web sitesi oluşturma platformu ve CMS olarak WordPress, etkileyici bir özellik setine sahiptir. İşte WordPress ‘in birçok özelliğinden sadece birkaçı.

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) teknik düzeyde başlar ve WordPress, SEO için olağanüstü bir kod tabanı sunar. SEO, web sitenizin içeriğinin Google veya Bing gibi yaygın arama motorları aracılığıyla bulunmasını sağlar.

Mobil uyumlu – WordPress temalarının hemen hepsi artık mobil uyumlu ve kullanıma hazır.

Medya dosyası kitaplığı – WordPress, resimler veya videolar gibi medya dosyalarını yükleyip sayfalarınıza veya yayınlarınıza ekleyebileceğiniz yerleşik bir medya kitaplığı içerir. WordPress içinde resimlerinizde temel düzenlemeler bile yapabilirsiniz.

Kullanımı kolay kullanıcı arayüzü – WordPress ‘in karmaşık ayarlar olmadan kullanımı çok kolaydır. Bir WordPress işlemcisi kullanabiliyorsanız, WordPress kullanabilirsiniz. WordPress ayrıca erişilebilirliğe odaklanır.

Özel menüler – WordPress, sayfalarınıza bağlantılar veya özel bağlantılar içeren gezinme menüleri oluşturmayı kolaylaştırır.

Yerleşik blog – Kurumsal veya E-Ticaret Web sitenize bir blog eklemek, bir gönderi yayınlamak kadar basittir.

SONUÇ

Web siteleri oluşturmak için birçok başka uygulama kullanabilirsiniz ancak WordPress bir web sitesi oluşturmak ve güncellemek çok basit olduğu için pratik web sitesi yayınlama çözümüdür.

yorum Yap