Seo Danışmanlığı Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) danışmanlığı bu günlerde çok popüler hale geliyor.

İnternet dünyası hızla büyüyor, bu nedenle Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almak her zamankinden daha önemli!

Ancak, bir işletme sahibi olarak kendinize şu soruları soruyor olabilirsiniz:

 • Seo danışmanı nedir?
 • Bir Seo uzmanı aslında ne yapar?
 • Kurumsal Web Sitem için Seo çalışmalarında birini işe almam gerekir mi?

Gelin bu soruları sizin için cevaplamaya yardımcı olalım.

SEO Danışmanı Nedir ve Neden Birine İhtiyacım Var?

Tipik olarak herhangi bir tür “danışman” belirli bir konuda uzmandır ve ihtiyacı olan bireyler veya şirketler tarafından bu konu hakkında tavsiyede bulunmaları için para alırlar. Yani bu şekilde bir SEO danışmanı farklı değildir. Arama motoru optimizasyonu konusunda uzmandırlar ve işletmeler ve site sahipleri tarafından, nasıl daha yüksek sıralamalar, daha fazla hedeflenmiş trafik ve nihayetinde web siteleri için daha fazla kâr elde edecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmaları için ödeme alırlar.

En azından, profesyonel bir SEO danışmanı veya danışmanlık firması, aşağıdaki alanlarda (artı çok daha fazlası) çok fazla deneyim ve uzmanlığa sahip olmalıdır.

*** İşletmenize yardımcı olacak profesyonel bir SEO danışmanı mı arıyorsunuz? Bizimle İletişime Geçmek İçin Tıklayınız ***

Site İçi SEO

Bu, sitenizde yaptığınız şeylerdir. Çoğu insan SEO ‘yu site dışı bir strateji olarak düşünme eğilimindedir, bu genellikle bağlantı kurma ve sosyal sinyaller anlamına gelir. Ancak diğer tekniklerden herhangi biri işe yaramadan önce sitenizde yapılması gereken birçok şey vardır. Temel olarak web sitenizin iyi bir sıralamada yer alabilmesi için ” arama motoru dostu ” olması gerekir, ne yaparsanız yapın SEO danışmanınız sitenizi sıralamaya hazır hale getirmek için yapmanız gerekenler konusunda size tavsiyelerde bulunabilmelidir.

Seo danışmanının size yardımcı olması gereken bazı sayfa içi faktörler şunlardır:

Başlık etiketleri

Doğru başlık etiketi almak, düşündüğünüzden çok daha zordur. Ve uygun şekilde optimize edilmiş bir başlık etiketi SEO için harikalar yaratabilir.

Açıklama etiketleri

Bu etiket için başlıkta olduğu gibi hemen hemen aynı şey söylenebilir. Site içi arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir, ancak profesyonel olmadığınız sürece ”doğru” olması kolay değildir.

Meta etiketler

Başlık ve açıklamaya ek olarak, web sitenize ve durumunuza bağlı olarak önemli olabilecek veya olmayabilecek birçok başka meta etiket vardır. İşe aldığınız SEO danışmanı size bu konularda tavsiyelerde bulunabilmelidir.

Kaliteli içerik

Herhangi bir web sitesinin en önemli parçasıdır ve yüksek arama motoru sıralamalarına ulaşmak için hayati önem taşır. Ancak Google, Bing, Yahoo ve diğer arama motorları açısından gerçekten kaliteli içerikle gerçekten iyi yazılmış sayfalara sahipmisiniz? Muhtemelen öyle düşünüyorsunuz ama şaşırabilirsiniz!

Anahtar kelime yoğunluğu

Karıştırmak istemediğiniz başka bir şey. Çok az ve asla sıralamak istediğiniz terimler için sıralama yapamayabilirsiniz, çok fazla ve aşırı optimizasyon için cezalandırılabilirsiniz. Yürümek için ince bir çizgi!

LSI (Gizli Semantik İndeksleme)

LSI ‘nin temel özeti, bir web sitesinin içeriğinin Google ve diğer arama motorları tarafından taranmasıdır; burada en yaygın kelime veya kelime öbekleri, eş anlamlıları ve ilgili kelimelerle birlikte anahtar kelimeler olarak tanımlanır. Bu daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur, çünkü arama motorları sayfanızın/sitenizin gerçekten konuyla ilgili olduğunu anlar. Ayrıca, ana anahtar kelimelerinize ek olarak LSI terimleri için de sıralama yapabilirsiniz.

Site yapısı

Sayfalarınız, listeleri desteklemek için yapılandırılmış veriler kullanıyor mu? Arama motorları sitenizi kolayca tarayabilir mi? Yinelenen içerik sorunları sitede doğru bir şekilde ele alınıyor mu? Tasarım SEO dostu mu? Bunların hepsi danışmanınızın size söyleyebilmesi ve gerektiğinde düzeltmenize yardımcı olması gereken şeylerdir.

Başlıklar

Başlıklarınız ve alt başlıklarınız doğru HTML etiketlerini ve uygun anahtar kelimeleri kullanıyor mu?

Site hızı

İnternetteki her şey daha hızlı ve daha hızlı hale geldikçe bu SEO’nun önemi artıyor. İnsanlar sabırsız, bu nedenle sitenizin en iyi sonuçları alabilmesi için çok hızlı yüklenmesi gerekiyor.

Mobil uyumlu

Siteler, akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlarda normal bilgisayarlarda olduğundan çok daha farklı görünme eğilimindedir. Dünya giderek daha mobil hale geliyor ve bu günlerde bilgisayarlardan çok daha fazla insan mobil cihazlar aracılığıyla çevrimiçi oluyor. Bu nedenle sitenizin mobil uyumlu olması ve bunun için doğru şekilde optimize edilmiş olması çok önemlidir.

Yapılandırılmış veriler / Şema işaretlemesi

Yapılandırılmış veriler, Google gibi arama motorlarının sitenizi gerçekten anlamasını sağlar ve bu da SEO’ya çok yardımcı olabilir.

Ve daha bir çok şey! Web sitenizi optimize etmede veya size bunu nasıl yapacağınızı öğretmede çok iyi olmaları gerekir. Onları bu işte uzman oldukları için işe alıyorsunuz, bu yüzden web sitenizi teslim etmeden önce gerçekten uzman olduklarından emin olun.

Site Dışı SEO

Mümkün olmadığı için çeşitli sayfa dışı SEO stratejileri hakkında gerçek bir ayrıntıya girmeyeceğiz. Tamamen bu konuya ayrılmış yüzlerce kurs, e-kitap, üyelik sitesi, video, blog, seo grupları ve diğer her türlü şey mevcut; tek bir gönderide öğretilemez.

Bu yüzden bir SEO danışmanı arıyorsunuz, böylece Seo uzmanı bu teknikleri sizlere öğretebilir veya sizin için yapabilir. Neyi bilmediğinizi bilmeniz ve potansiyel danışmanınızın bildiğinden emin olmanız için kısa bir özet verelim:

 • Backlink Oluşturma – Bu, SEO’nun en önemli bölümlerinden biridir, ancak bunu yapmanın bazı iyi yöntemleri ve bunu gerçekleştirmenin birçok hatalı yolu vardır. Farkı bilmeniz ve doğru yapmanız gerekir. Backlink yöntemi doğru ise sıralamanızı doğru geri bağlantıları alarak daha fazla artırabilir. Aynı zamanda yanlış backlinkler sıralamanızı ve web sitenizin veya işinizin geleceğini, kötü bağlantı kurma taktikleri kullanmaktan dolayı cezalandırılmaktan daha hızlı bir şekilde yok edemez. Bunun doğru bir şekilde yapılması kesinlikle çok önemlidir!
 • Sosyal Medya – Bu, bir sıralama faktörü olarak önemli ölçüde artıyor. Aslında, artık SEO’nun en önemli parçalarından biridir. İçeriğiniz sosyal ağlarda yayınlanıyor mu? Sektörünüzdeki güvenilir ve saygın kişiler tarafından paylaşılıyor mu? Sitenizi ne kadar çok beğeni, paylaşım, tweet, pin, upvote, ve diğer sosyal medya seviyorsa, Google, Bing ve diğer arama motorlarındaki sıralamanızı sağlamlaştırmak için o kadar iyi olacaktır. Bunların çok fazla doğrudan trafik getireceği ve işletmenizin markalaşmasına büyük bir destek sağlayacağı gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.
 • Videolar – Birçok yönden videolar internetin geleceğidir ve video pazarlama SEO’nun geleceğidir. YouTube’un kendisi dünyada en çok ziyaret edilen 2. web sitesi ve sahibi olan Google’ın ardından dünyanın 2. arama motorudur. Doğru şekilde optimize edilmiş videolar çok iyi sıralamaya sahip olma eğilimindedir ve genellikle normal bir web sitesinden çok daha hızlıdır. Ayrıca bağlantılar için harikalar, teşhir ve marka bilinci oluşturma için olağanüstüler ve başlı başına harika içerikler. Ayrıca, metin içeriğinden çok daha fazla paylaşılır ve yeniden gönderilirler.
 • İçerik Pazarlama – İnsanlar çoğu reklam biçimine karşı duyarsız hale geldi. Afişleri fark etmezler, TV reklamlarını atlarlar, reklam panolarını görmezden gelirler, veya sadece radyo reklamlarını kapatırlar, PPC reklamları ile organik listeler arasındaki farkı bulurlar, promosyon e-postalarını açmazlar. Dolayısıyla içerik artık bugün ve özellikle çevrimiçi pazarlamanın geleceğinin büyük bir parçası olacak. Basit ifadeyle; Etkili internet pazarlaması, bu gün ve çağda harika içerik olmadan mümkün değildir. Ve bu kesinlikle SEO’yu içerir – hatta çoğundan daha fazla.

SEO danışmanınız, faydalı ücretsiz içeriğin nasıl oluşturulacağını ve sitenize hedeflenen trafiği çekecek, bu ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürecek ve ardından onları alıcılara dönüştürecek şekilde web ‘de nasıl paylaşılacağını bilmelidir. Ardından bu ziyaretçileri tekrar eden müşterilere dönüştürmek için içeriklerin yeterince çekici olması gerek. Kolay değil ama birinin yapması gerekiyor.

İnternet pazarlaması, yukarıdakileri içeren birçok stratejiyi kapsar, ancak bu sadece buzdağının görünen kısmıdır. Çok daha fazlası vardır. Arama motoru optimizasyonu, kullanılan birçok taktiğin birbiriyle örtüştüğü ve birden fazla şekilde yardımcı olduğu devasa çevrimiçi pazarlama şemsiyesi altındadır.

SEO ÇALIŞMALARINDA NE YAPILMAMALI!

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda, yapmamanız gereken birçok şey vardır. Bunlar çoğu zaman yapmanız gerekenden çok daha önemlidir. Hatalı teknik işlemlerden kaçınmak, web sitenizin çevrimiçi başarısı için çok önemlidir! 100 şeyi doğru yapabilirsiniz ve tek bir hata sıralamanızı tamamen mahvedebilir, cezalandırılmanıza ve hatta yasaklanmanıza neden olabilir. Sizinle SEO danışmanlığı yapan kişi veya şirketin ne YAPILMAMASI gerektiğini bilmesi ve bunlardan kaçınmanıza yardımcı olması çok önemlidir.

İşte bunlardan sadece birkaçının kısa bir özeti:

 • Aşırı optimizasyon – Anahtar kelimenizi içeriğinizde veya bağlantı kurma çabalarınızda çok fazla kullanmak.
 • Doğal olmayan backlink – Bir tür siteden çok fazla bağlantı, çok fazla dofollow bağlantı, aynı bağlantı metnini tekrar tekrar kullanma vb.
 • Backlink spam’ı – Sitenizi her yerden ve her yerden bağlantılarla patlatın. SEO söz konusu olduğunda spam en önemli kriterdir.
 • Düşük kaliteli bağlantılar – Bu gün ve arama motoru optimizasyonu çağında kesinlikle nicelikten çok kalite istiyorsunuz. Sadece bir kaç süper yüksek kaliteli, alakalı bağlantı, her gün yüzlerce düşük kaliteli bağlantıyı yenecektir.
 • Belirli bağlantı türleri – Tüm bağlantılar eşit oluşturulmaz. Bugünlerde yarardan çok zarar verebilecek bazı bağlantı kurma taktikleri var. Danışmanınız bunların ne olduğunu bilmeli ve sitenizin onlardan uzak durmasını sağlamalıdır.
 • Kötü içerik – Yönlendirme, kopyalama, intihal etme veya yalnızca düşük kaliteli içerik yazma, web sitenize birçok yönden zarar verebilir.

Google Güncellemeleri

SEO endüstrisi her zaman değişiyor. Bu büyük ölçüde, Google ve diğer arama motorlarının spam ve diğer gölgeli taktikleri durdurmak için algoritmalarını (sıralama faktörleri) sürekli güncellemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, gerçek bir SEO uzmanı sektörden her zaman haberdar olmak için sürekli değişikliklerin üstünde kalacaktır.

İşe almayı düşündüğünüz şirkete veya danışmana, güncel olmayan stratejiler kullanmadıklarından emin olmak için güncellemeler hakkında birçok soru sorun. Onlarla konuşmadan önce her zaman “Google Algoritma Değişiklik Geçmişi” için arama yaparak en azından son zamanlarda ne gibi önemli güncellemeler olduğu hakkında hızlı bir fikir edinebilirsiniz. Bu şekilde, onları işe almadan önce en azından bilgilerini test edebilirsiniz.